PODOLOGIA – WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

image

Czym jest klamra Frasera?

Klamra Frasera jest mało inwazyjną, bezbolesną, szybką, stosunkowo tanią i skuteczną metodą radzenia sobie z wrastającymi paznokciami (i nie tylko). Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, warto chyba wiedzieć o tej metodzie więcej. Albo nawet wiedzieć cokolwiek, bo wielu pacjentów nie ma w ogóle świadomości, że taka metoda istnieje. Poniżej znajduje się garść informacji, które warto posiadać, zanim zdecydujemy się na założenie klamer.

Klamra Frasera – czym jest?

Klamra Frasera, jak sama nazwa wskazuje, składa się z jednego elementu, jakim jest drut ortonyksyjny. Drucik ze stali chirurgicznej, o  grubości  3-5 mm dobiera się do paznokcia i dopasowuje do kształtu płytki

Tak dopasowana klamra ortonyksyjna Frasera “wyciąga” paznokieć do góry i prostuje go. Można porównać to działanie do tego, jak funkcjonuje aparat na zęby, co nie dziwi, jeśli wiemy, że klamra Rosa Frasera powstała właśnie w wyniku pomysłu ortodonty.

Klamra Frasera może być stosowana u dzieci, już od 5 roku życia. Zaletą tego rodzaju klamer na wrastające paznokcie jest bez wątpienia ich wygląd, bo można chyba powiedzieć, że drucik dopasowany do paznokcia wygląda nawet ładnie, a już na pewno nie przyciąga szczególnie wzroku i nie jest nieestetyczny (jeśli do bycia “ładną” tej metodzie daleko).

Klamra Frasera – wskazania do wykonania zabiegu

Klamra Frasera może pomóc, jeśli kłopotem są dla nas następujące przypadłości. 

  1. paznokcie wrastające,
  2. paznokcie wkręcające się ,
  3. odciski podpaznokciowe,
  4. odciski w wałach paznokciowych (fałdach naskórka otaczających tylne i boczne krawędzi płytki paznokciowej),
  5. profilaktyka po operacyjnym usunięciu paznokcia,
  6. łożysko paznokcia  jest zmienione chorobowo i należy je zregenerować .

Klamra Frasera – jak wygląda zabieg?

Klamra Frasera pozwala na przeprowadzenie bezbolesnego zabiegu. Założenie klamry nie powoduje bólu, przeciwnie, może przynieść komuś cierpiącemu na wyżej przedstawione dolegliwości natychmiastową ulgę. Klamra tworzona jest w gabinecie podologa, który dopasowuje ją do indywidualnych potrzeb klienta, czyli jest to klamra robiona “na miarę”. Zabieg przebiega szybko. Palec lub całą stopę należy zdezynfekować, następnie lekarz ocenia typ wrastającego paznokcia i na tej podstawie dobiera klamrę, którą następnie zakłada.

Po założeniu klamra powinna zostać jeszcze poddana żelowaniu, które zapobiegnie zaciąganiu się skarpet i rajstop. Czasami wykorzystuje się do tego kroku żel, czasami akryl. Materiały utwardza się pod lampą UV. Zabieg może trwać od 30 do 60 minut. Częstotliwość zabiegu jest zależna od potrzeb klienta, trzeba jednak nastawić się na to, że potrzebna będzie co najmniej jedna wizyta kontrolna. Skuteczna korekta wrastających paznokci może zająć od miesiąca do roku.

Klamra Frasera ma atrakcyjną cenę. Zabieg taki może kosztować od 90 do 150 zł. Poza samym założeniem klamry na wycenienie zabiegu wpływa rodzaj zastosowanego znieczulenia oraz lokalizacja i renoma kliniki, na którą się decydujemy. Trzeba też pamiętać, że w cenę zabiegu jest też z reguły wliczona  konsultacja podologiczna poprzedzająca założenie klamry Frasera. Już samo przeprowadzenie przez podologa wywiadu z pacjentem ma swoją cenę, która w mniejszym czy większym stopniu uwzględniona jest w opłacie, jaką uiszczamy za zabieg.

Klamra Frasera – efekty

Założenie klamry Frasera nie będzie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Funkcjonować jak co dzień możemy tuż po opuszczeniu gabinetu lekarza. Możemy też liczyć na to, że klamra przyniesie nam natychmiastową ulgę (odciąża tkankę znajdującą się w stanie zapalnym), uśmierzy odczuwany przez nas wcześniej ból, a także zapobiegnie wrastaniu się paznokcia w przyszłości. Klamra wyrasta wraz z paznokciem i nie przeszkadza.

Klamra Frasera może więc pomóc nam w szeregu problemów, jednocześnie nie przysparzając nam dodatkowych zmartwień, w postaci troski np. o skutki dużej inwazyjności zabiegu.

Warto pamiętać, że istnieje takie właśnie rozwiązanie na problem wrastających paznokci (i nie tylko) – rozwiązanie, które może zminimalizować ilość naszych problemów zdrowotnych, a nie je mnożyć.

Bibliografia

1. Koselak M., Forczak K., Gójska J., Harupa M., Jankowska J., Kondrakowicz M., Lendzioszek M., Noskiewicz M., Wyszomierska M., Żylak M., Podstawy podologii kosmetycznej, Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, wydanie I, Warszawa 2010

2. Martini M-C., Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007

3. Anari S. A lateral approach to ingrowing toenail. J R Soc Med 2004, 97,4: 207